Article artykuły

 
Zobacz też
Sky

Z lotu ptaka

Opublikowano: 2015-04-15
Autor: Redakcja
Bezzałogowe statki latające zwane potocznie dronami szturmem zdobyły rynek. Jak w przypadku wielu nowoczesnych technologii początkowo zaczęto wykorzystywać je do celów militarnych. Szeroki wachlarz możliwości jaki oferują sprawił, że drony znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach.

Monitoring w czasie rzeczywistym miejsc trudno dostępnych, szacowanie skutków katastrof, analiza środowiska przyrodniczego, ocena stanu technicznego obiektów czy poszukiwania osób zaginionych przy użyciu kamer termowizyjnych to zaledwie wierzchołek góry lodowej możliwych zastosowań.


Dzisiaj każdy może mieć drona.


Zakup najprostszego modelu bezzałogowca to wydatek rzędu kilkuset złotych. Te z kamerą HD są niewiele droższe. Specjalistyczny sprzęt do analiz środowiskowych można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Do tego należy dodać koszt zakupu kamery o wymaganych parametrach. Nikogo zatem nie dziwi dron towarzyszący miłośnikowi sportów ekstremalnych dokumentujący jego podboje lub film z wesela znajomych nagrany z perspektywy lotu ptaka.


„O ile wykorzystywanie dronów do celów prywatnych nie wymaga posiadania uprawnień, to w kwestii wykorzystania komercyjnego przepisy prawa w Polsce mówią jasno - każdy kto chce świadczyć usługi dronem musi ukończyć kurs, zdać egzamin i wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Łącznie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Każdy natomiast zamiar lotu należy zgłosić odpowiednim służbom" - podkreśla Emilia Skłucka, właścicielka firmy GISgraph oferującej tego typu usługi.

Konstruktorzy prześcigają się w ulepszaniu bezzałogowców. Na całym świecie trwają testy coraz to bardziej zaawansowanego wykorzystania w dziedzinach, dla której do tej pory technologia ta była obca.

Południowoafrykańska firma Desert Wolf pracuje nad dronem, który za pomocą gazu pieprzowego i paintballowych kul ma ekspresowo pacyfikować wzburzone tłumy. Drony w Chinach mają za zadanie zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery a co za tym idzie pomóc w eliminacji smogu w miastach. Ich zadaniem będzie wykrywanie fabryk, które nielegalnie emitują spaliny. Oprócz tego za pomocą określonych chemikaliów będą potrafiły wiązać zanieczyszczenia i powodować kontrolowany deszcz szkodliwych substancji. Amazon i DHL opracowują system dostarczania paczek za pomocą dronów. DHL przetestował już dostawę paczki w centrali koncernu w Bonn.


Otwartą pozostaje kwestia możliwego monitoringu osób a co za tym idzie ochrona prywatności i danych osobowych. I tu nowe technologie jak zwykle wyprzedziły regulacje prawne. Zgodnie z dyrektywą europejską 95/46/WE i decyzją ramową 2008/977 należy poinformować wszystkie potencjalne osoby na nagraniu o odbywającym się locie, co w praktyce jest zadaniem niewykonalnym.