Article artykuły

 
Zobacz też
Bike

Rowerowy zawrót głowy

Opublikowano: 2015-03-15
Autor: redakcja
W ostatnich latach rower przebojem zdobywa nasze miasta, lasy, parki, drogi i ścieżki. Co roku tysiące osób przesiada się na dwa kółka, żeby poprawić kondycję, szybciej dotrzeć na zakupy, do pracy, podjąć rywalizację czy przeżyć przygodę.

Wszystkie regiony w Polsce mają coś do zaoferowania rowerzystom. Najczęściej są to lepiej lub gorzej wytyczone uniwersalne szlaki rowerowe oraz położone wzdłuż nich atrakcje. Jednak niewiele z nich cieszy się dużym powodzeniem. Rzadko bowiem zdarzają się trasy przygotowane z uwzględnieniem konkretnego typu roweru, dobrze opisane wraz z towarzyszącymi atrakcjami i infrastrukturą. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest niedostosowanie ich do potrzeb rowerzystów. A te, jak się okazuje mogą być bardzo zróżnicowane.

Istnieje kilka podstawowych typów rowerowych turystów, różniących się nie tylko wykorzystywanym sprzętem, ale również sposobem podróżowania:

  • Rowerowe rodziny - podróżujące z dziećmi preferują krótkie trasy w formie pętli o dobrej nawierzchni. Istotne dla nich są atrakcje, punkty postojowe oraz bezpieczeństwo na trasie. Często przewożą rowery samochodem lub szukają tras w okolicy miejsca zamieszkania.
  • Zaawansowani turyści rowerowi - odbywają wielodniowe wyprawy z sakwami pokonując duże dystanse. Preferują tereny zróżnicowane krajobrazowo, atrakcyjne krajoznawczo. Poruszają się głównie drogami asfaltowymi, ewentualnie krótkimi odcinkami twardych duktów. Często są to turyści zagraniczni.
  • Użytkownicy rowerów górskich - szukają możliwości sprawdzenia swoich sił w terenie. Wybierają trudne technicznie trasy w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo, wąskie ścieżki, zjazdy, podjazdy, lasy, okolice rzek i jezior.

Użytkownicy rowerów szosowych - to bardzo szybko rozwijająca się grupa. Wybierają długie, wyłącznie asfaltowe (im gładsze tym lepiej) drogi. Trenują i podróżują w grupach. Coraz częściej biorą udział w amatorskich zawodach kolarskich.