Article artykuły

 
Zobacz też
Sophia Cover

Polski Senior w podróży

Opublikowano: 2016-05-30
Autor: Redakcja
Znanego polskiego podróżnika Aleksandra Dobę czekają w tym roku dwa ważne wydarzenia: kończy 70 lat i rusza w rejs kajakiem przez Atlantyk. To już trzeci raz, kiedy będzie pokonywał ocean kajakiem, tyle że w dniu swoich 70. urodzin zamierza zakończyć trasę najtrudniejszą, bo prowadzącą zimnymi wodami między Nowym Jorkiem a Lizboną.

Przeciętny polski 70-latek nie pływa kajakiem przez ocean ani nie objeżdża świata dookoła stopem. Dla większości polskich seniorów podróże to prawdziwy szczyt marzeń. Według badań CBOS ponad połowa polskich seniorów nigdy nie była za granicą, a tylko 17 proc. rencistów korzysta z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych. Kluczową barierą są oczywiście pieniądze. Z badań Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że aż 60% polskich seniorów wydaje posiadane środki pieniężne głownie na pokrycie bieżących wydatków: czynsz, opłaty mieszkaniowe i podstawowe zakupy, leki. Tylko 5% może sobie pozwolić na wydatkowanie środków na hobby, kino, działkę, pomoc rodzinie. Polski senior rzadko podróżuje po kraju, a co dopiero po świecie. W porównaniu z naszymi sąsiadami, jak podaje „Berliner Zeitung" ponad połowa niemieckich emerytów, przez co najmniej pięć dni w roku, wypoczywa za granicą.

Optymalnym kosztowo rozwiązaniem okazuje się często wyjazd do sanatorium. Dzięki dofinansowaniu z NFZ za trzytygodniowy pobyt w polskim uzdrowisku senior nie wyda więcej niż kilkaset złotych. Coraz więcej biur podroży wychodzi naprzeciw tej grupie docelowej, proponując atrakcyjne promocje. Podstawowa zasada, to przede wszystkim podróże poza sezonem, i polowanie na tzw. oferty „First Minute" lub „Last Minute". Wyjazdy poza sezonem wiążą się często z mniejszymi kolejkami do atrakcji turystycznych i brakiem tłoku w kurortach. Coraz popularniejszą formą wyjazdów jest również agroturystyka. Warto śledzić co dzieje się w najbliższym klubie seniora, a także na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Często zdarza się, że organizowane są wycieczki w okazyjnych cenach. Zawsze można też skorzystać z licznych pielgrzymek i wyjazdów organizowanych przez parafię. Wielu przewoźników także kieruje swoją ofertę do seniorów. PKP Intercity wprowadziło Bilet dla Seniora. Każdy, kto skończył 60 lat może liczyć na rabat w wysokości 30 proc. Grupa osób 50+ to bardzo świadomi ale także lojalni konsumenci. Coraz więcej proponowanych atrakcji dedykowanych jest właśnie seniorom. Będąc w Trójmieście, można niedrogo popłynąć do Szwecji. Przewoźnicy promowi (np. Stena Line) oferują korzystne cenowo rejsy dla seniorów. Za 36–godzinny rejs do Szwecji i z powrotem oraz wycieczkę z przewodnikiem można zapłacić m.in. 299 zł.

Często okazuje się, że z powodów rodzinnych, zdrowotnych albo finansowych senior nie może pozwolić sobie na atrakcyjne spędzenie czasu poza domem. Naprzeciw wychodzi świat wirtualny. Sophia – przyjazny portal dla seniora, zawierający wirtualnego, osobistego konsultanta. Serwis umożliwia korzystanie z wideorozmów, wysyłanie maile lub sms do dzieci, przesyłaniu swoich zdjęć i plików. Autorzy platformy przyłożyli wielką wagę do stworzenia łatwego i intuicyjnego interfejsu. Przy każdej wykonywanej na portalu czynności może asystować nam konsultant, który krok po kroku wytłumaczy wszystkie dostępne opcje. Sophia to również kontakt ze światem 3D. Po zalogowaniu na portalu możemy przechadzać się po wirtualnym miasteczku i odwiedzać jego sklepy. Platforma ma przybliżyć e-zakupy seniorom, umożliwić wymarzoną podróż, która w świecie rzeczywistym nigdy nie byłaby możliwa, oferować treści i wiedzę ciekawą dla osób starszych. Platforma powstała, aby przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu grupy 50+. Ma być środowiskiem zapewniającym bezpieczeństwo i komfort użytkowania.