Article artykuły

 
Zobacz też
Sky2

Geocaching

Opublikowano: 2015-04-15
Autor: Redakcja
Geocaching jest formą gry terenowej polegającej na poszukiwaniu skrytek uprzednio ukrytych przez innych użytkowników zabawy. Położenie każdej skrytki określają współrzędne geograficzne więc do jej odszukania niezbędny jest odbiornik GPS.

Historia geocachingu sięga 2000 roku kiedy to na polecenie ówczesnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona odkodowano zakłócany wcześniej ze względów militarnych sygnał wysyłany do odbiorników GPS przez satelity.

Ideą zabawy jest zachęcenie uczestników do odwiedzenia atrakcyjnych i często mało znanych miejsc, poznania ich historii i otoczenia.

Skrytki geocachingowe są z reguły umieszczane w interesujących miejscach, zamaskowane i zawierają dziennik odwiedzin tzw. logbook, do którego wpisują się kolejni odkrywcy oraz drobne upominki na wymianę. Skrytki mogą być różnej wielkości – od niewielkich pojemników po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem zmieścić człowieka. Zasada jest jedna – skrytka powinna być wodoodporna, trwała i odpowiednio zabezpieczone. Każda skrytka jest rejestrowana przez jej założyciela w specjalnych internetowych bazach tworzących serwisy geocachingowe. Oprócz współrzędnych podaje się tam informacje o stopniu trudności, wymaganiach i wskazówkach dotyczących danej skrytki. Bazy te często wzbogacane są o zdjęcia i opisy miejsc, w których pozostawiono skrytki.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zabawa wyewoluowała. Początkowo umieszczano w terenie tradycyjne, proste skrytki składające się z pudełka i logbooka. Z czasem powstały multicache, które łączyły ze sobą przynajmniej dwa miejsca, gdzie na pierwszym etapie uczestnik znajdował wskazówkę prowadzącą do właściwej skrzynki. W skrytkach często umieszczane są podróżujące przedmioty. Dołączona jest do nich kartka z informacją o pierwotnym właścicielu oraz dacie i miejscu pierwszego umieszczenia w skrytce. Przedmioty te również rejestruje się w serwisach geocachingowych. O ile inne typy przedmiotów umieszczanych w skrytce można zachować na pamiątkę, o tyle podróżujące powinno się wziąć z jednej skrytki i umieścić w drugiej, dzięki czemu krążą one cały czas po świecie.

Osoba, która przeniesie przedmiot do innej skrytki powinna umieścić informację o tym fakcie w serwisie. Dzięki temu można śledzić podróż przedmiotu po świecie. Obecnie istnieje szereg różnego typu skrytek wirtualnych, które nie posiadają pojemnika ani logbooka a ich znalezienie polega jedynie na dotarciu do określonego miejsca i zebranie stamtąd określonych informacji. Geocache przyjmują też formę wydarzeń, w określonym miejscu i czasie. Często wiążą się z koniecznością poznania innego użytkownika, który cache nosi zawsze przy sobie.

Rozwój nowoczesnych technologii pozwala na właściwie dowolne modyfikowanie reguł i formy zabawy. Niezmienną zasadą jest jednak konieczność zlokalizowania miejsca za pomocą odbiornika GPS co wyróżnia geocaching wśród innych zabaw terenowych.