Article artykuły

 
Zobacz też
Hybrydy

Czy przyszłość aplikacji mobilnych to aplikacje hybrydowe?

Opublikowano: 2016-05-09
Autor: Jakub Lipiński
Aplikacja mobilna to oprogramowanie działające na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety, które pisane są przy użyciu różnych platform i języków programowania. Używanie aplikacji stało się naturalną, codzienną czynnością każdego z nas. Aplikacje służą nam jako serwisy i przewodniki informacyjne, pomagają dojechać w wybrane miejsce, komunikować się z bliskimi, uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta.

W dzisiejszych czasach posiadanie przez instytucję czy firmę prywatną strony internetowej już nie wystarcza. Dostępność aplikacji mobilnej obok mobilnej strony internetowej jest teraz koniecznością w celu dotarcia ze swoją ofertą do młodej grupy odbiorców. W zależności od budżetu którym dysponujemy, rynek może nam zaoferować kilka rozwiązań. Aplikacje są dużo bardziej zróżnicowane pod względem swojej budowy i dostępnych funkcji niż może nam się wydawać.

Aplikacja natywna

Aplikacja natywna to rozwiązanie dla najbardziej wymagających. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Kluczem są potrzeby twojej firmy lub instytucji. Chcesz zaprezentować w niestandardowy sposób muzealną kolekcję? Dzięki Rozszerzonej Rzeczywistości (AR) twoja publiczność może zobaczyć na ekranie telefonu dodatkowe informacje o eksponatach lub multimedia. Aplikacja wytwarzana jest pod konkretną platformę w oparciu o dedykowany dla niej język programowania. Prawie nieograniczona w dostępie do funkcjonalności i zasobów urządzenia. Rozwiązanie optymalne pod względem wydajności, funkcjonalności i UX (user experience).

Aplikacja webowa

Aplikacja wytwarzana w języku HTML5 i uruchamiana w przeglądarce internetowej urządzenia. Interfejs graficzny dostosowany jest pod urządzenia przenośne lecz nie pod konkretną platformę. Optymalna pod względem przenośności, możliwości aktualizacji i pracochłonności gdy celem aplikacji jest wiele platform mobilnych.

Aplikacja hybrydowa

Aplikacja natywna z osadzoną przeglądarką internetową w której udostępniana jest część funkcjonalności aplikacji zaimplementowana w kodzie HTML5. Aplikacja jest nieograniczona w dostępie do funkcjonalności urządzenia i umożliwia w pewnym stopniu ograniczyć pracochłonność przy tworzeniu aplikacji na wiele platform. Aplikacje hybrydowe mogą (prawie) wszystko. Ich stworzenie nie musi wymaga

wielkiego budżetu i miesięcy pracy. To odpowiednie rozwiązanie w zasadzie dla każdego, w szczególności firm eventowych, handlu lub miast i regionów. W tej wersji, otwierają się szerokie możliwości wykorzystania fotokodów, beaconów, zaawansowanych statystyk, powiadomień PUSH. nawigacji, etc.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z tzw. generatorów aplikacji. Stworzenie własnej apki nie wymaga wiedzy technicznej, dużych nakładów finansowych a daje możliwość skorzystania z najpopularniejszych dostępnych opcji: skanowanie fotokodów, RSS, moduł galerii, video.

Myślisz o zaopatrzeniu twojej firmy w aplikację mobilną? Chcesz wiedzieć więcej co jest najlepszą opcją dla Ciebie? Skontaktuj się z Defcode Jakub Lipiński. Posiadam wieloletnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji mobilnych, nawet dla najbardziej wymagających klientów jakub.lipinski@defcode.pl.