Article artykuły

 
Zobacz też
Becon

Because of beacon

Opublikowano: 2015-04-15
Autor: Redakcja
Beacon to proste, małe urządzenie o ogromnych, niemal nieograniczonych możliwościach, kompatybilne ze smartfonem dzięki odpowiedniej aplikacji. Umieszczone w dowolnym miejscu nadajniki nieprzerwanie emitują sygnał, który rozpoznawany jest z odległości nawet 100 metrów przez aplikację mobilną i wywołuje w niej określone działanie. Przesył danych oparty jest na protokole Bluetooth Low Energy. Z jednej strony gwarantuje to minimalne zużycie baterii telefonicznej, z drugiej zaś zapewnia beaconowi dużą żywotność – nawet do dwóch lat.

Wielki potencjał małego urządzenia


W tej stosunkowo prostej technologii kryje się ogromny potencjał. Beacony otwierajązupełnie nowe możliwości zbliżenia marek do klientów.

Wdrożone w sklepach stają się mobilnymi asystentami - informują o promocjach, nawigują nie tylko do konkretnego sklepu w centrum handlowym ale również do konkretnego regału z poszukiwanym towarem. Pozwalają też dokonać płatności bez użycia gotówki czy karty płatniczej. Dla właścicieli sklepów stanowią zaś kopalnię wiedzy dotyczącą zachowań konsumenckich i umożliwiają personalizację akcji promocyjnych.

Dzięki umieszczeniu w opasce na dłoni pozwalają monitorować i lokalizować dzieci lub osoby starsze. Umożliwiają tym samym odnalezienie zguby – portfela, kluczy, zaparkowanego pod hipermarketem auta czy zagubionego czworonoga. W wersji dla nieśmiałych umożliwiają nawiązanie znajomości z osobami znajdującymi się w tym samym klubie lub pubie za pośrednictwem specjalnej aplikacji randkowej.

W niedalekiej przyszłości beacony umożliwią sprawdzenie obecności na zajęciach i szybką wymianę materiałów pomiędzy wykładowcami i studentami.

Za sprawą tej nowoczesnej technologii popularne w ostatnich latach programy lojalnościowe odchodzą w zapomnienie. Proces ich zdobywania przestał być ekscytujący i zamienił się w rutynową, uciążliwą czynność zaś oferowane w nich nagrody w postaci darmowej kawy czy lunchu stały się mało atrakcyjne. Beacony sprawiają, że smartfony stają się wreszcie prawdziwie inteligentnymi urządzeniami.