Article artykuły

 
Zobacz też
App

Nowoczesne technologie w turystyce

Opublikowano: 2015-04-01
Autor: Redakcja
Aplikacja mobilna to rodzaj miniserwisu o określonych funkcjonalnościach zainstalowanego na urządzeniu mobilnym i przystosowanego do prezentowania różnorodnych treści w smartfonach, palmtopach czy tabletach.

Aplikacje mobilne znalazły szerokie zastosowanie zarówno w biznesie i finansach (terminarze spotkań, uproszczona księgowość, portfele inwestycyjne, planowanie budżetu), edukacji (bazy wiedzy) jak i rozrywce (gry, quizy, telewizja).

Dużą popularnością cieszą się aplikacje dedykowane propagowaniu zdrowego trybu życia, które spełniają rolę wirtualnego trenera osobistego dbającego o przestrzeganie diety oraz odpowiedni poziom aktywności fizycznej.

Również w turystyce aplikacje mobilne zyskały dużą popularność stając się naturalnym następcą kart płatniczych i telefonów.

Z raportu „Aplikacje mobilne w branży turystycznej" przygotowanego przez analityków Fortune Cookie, IAB Polska, Związku Pracodawców Branży Internetowej oraz zewnętrznych ekspertów wynika, że aplikacje mobilne mogą być jednym z głównych czynników rozwoju branży turystycznej w przeciągu najbliższych lat.

Rezerwacja biletów i noclegów, sprawdzenie aktualnych warunków pogodowych, planowanie połączeń komunikacyjnych, przeliczanie kursu walut, słownik językowy, relacjonowanie podróży w serwisach społecznościowych czy znalezienie najbliższego bankomatu to tylko niektóre z funkcjonalności aplikacji mobilnych przydatnych z punktu widzenia nowoczesnego turysty.


- „Już dziś udając się w podróż mamy możliwość stworzenia za pomocą smartfona spersonalizowanego przewodnika z wykorzystaniem treści zawartych w portalach turystycznych ale również możemy obejrzeć wizualizacje nieistniejących już zabytków czy emocjonujące rekonstrukcje bitew. Aplikacja turystyczna to oszczędność czasu, pieniędzy i miejsca w plecaku. Zwłaszcza gdy wybieramy się pieszo lub na rowerze, mamy do przemierzenia znaczny dystans lub zaskakują nas warunki pogodowe – nie musimy martwić się jak spakować plecak aby zmieścić w nim kilka przewodników na każdy etap trasy lub, że nasza mapa zmoknie. Wszystkie ważne informacje bez trudu znajdziemy w naszym telefonie a telefon prawie zawsze mamy przy sobie" - zauważa pomysłodawca porjektu Map&App Jan Świeży.